Лалето - символ на пролетта и най-желаното цвете в света
Етимология и символи на лалето
Лалето произхожда от Османската империя - Турция
В наши дни Холандия е най-големият производител на лалета, като данни за последните години разкриват, че тя произвежда около 2 милиона луковици годишно. Но родината на лалето не е на тази територия, както мнизина си мислят.
Редица източници свидетелстват, че историята на това прекрасно цвете започва още 1000 г. пр. Хр. в Османската империя, където е донесено вероятно от Хималайте. Наименование за лале - "tulipa" произлиза от турската дума türban, която означава традиционен шал, носен от османците под формата на шапка, увит около главата, като на турски език има същото произношение - "lale".
Най-голяма популярност достига по времето на управлението на султан Ахмет (известно като "Ерата на лалето"), когато лалето присъства като мотив върху килими, платове, монети, банкноти, оръжия, стенописи, керамика, дори и върху керемидите на къщите. То е било цветето на високата класа и знатните родове. През 16-ти век (1500г.) от Турция лалетата са пренесени от посланик на Австро-Унгария в Холандия, който бил и ботаник.
Мания по лалетата или как цветето преобръща икономиката на една държава
През 17-ти век в Западна Европа настъпва т.нар. "мания по лалетата", която въздейства по впечатляващ начин върху икономиката. Лалетата се предлагали на изключително високи цени, които надвишават в пъти нормалната им себестойност, а след това внезапно те падали. Случвало се дори цената да надвишава десетократно годишните приходи на един занаятчия с образование, тази на една къща или 12 акра земя (пикът е през февруари 1637г.). Тази ситуация е известна като първият икономически балон в историята и е описана подробно в много книги.
Какво символизира лалето?
Кога е най-подходящото време за засаждане на луковиците на лалето?
Как да избираме луковиците лале?
Когато купувате лалета, избирайте здрави, твърди, с ненарушена обвивка и без петна луковици. У нас разсадниците, онлайн магазините и големите вериги предлагат пакети луковици в края на лятото и началото на есента. Повечето от тях са със сертификати за качество.
Най-добре е да засадим лалетата през есента
Лалетата се засаждат през есента, в периода от началото на октомври до края на ноември. Важно е това да се направи преди замръзването на земята и установяването на минусовите температури. Много красив декотаривен ефект се получава при позиционирането им на групи и в комбинация с други пролетни цветя, като зюмбюли и нарциси.
Можем ли да засадим лалетата през пролетта?
Можем да засадим луковиците и през пролетта, от март до края на април. Чудесно решение е да ги комбинираме с кала. Тези лалета би трябвало да имат летен цъфтеж, но това не винаги е гарантирано. Възможно е да се наложи да изчакате една година, за да се любувате на цветовете. Моят съвет е да заложите на есенно засаждане.
Как и на каква дълбочина се засаждат лалетата в градината?
Лалетата се засаждат на слънчево местоположение в плодородна и добре дренирана почва. Те са едни от първите цветя, които цъфтят през пролетта и могат да се засадят под дървета - тогава те все още не са се разлистили и няма да образуват сянка. Теренът се прекопава и почиства. Отлична добавка е угнилият оборски тор. Луковиците се поставят на дълбочина, равна на 3 х диаметъра на луковицата (около 10 см). Точката на растеж на луковицата винаги трябва да "гледа" нагоре. Разстоянието между луковиците е около 10-15см - така се гарантира по-ефективното изсушаване на почвата и възможността за размножаване. Добавяме почва, изравняваме и поливаме с лейка, която има цедка.
Отглеждане и грижи за лалето
Лалетата изискват съвсем малко грижи, за да ни дарят с елегантния си цъфтеж. Идеалната обстановка за тях е свежа и студена зима в съчетание със сухо и топло лято. През зимата те получават необходимото количество влага чрез дъждовете и снеговете, а през лятото е препоръчително да поливаме при засушаване. Не бива да оставяме луковиците да вирееят в постоянна влага, защото те ще изгният. Лалетата се показват се през март и започват бавно, но славно да растат. Не изискват подхранване - достатъчно е да добавим слой угнил оборски тор през есента.
Кога цъфти лалето и какво трябва да знаем за неговия цъфтеж?
Лалетата цъфтят през пролетта, когато температурите са все още свежи, а денят започва да наголемява. Светлината е основен фактор за цъфтеж. Счита се, че през този период те образуват детки, които се развиват в рамките на месец. Преобладават видовете с по един цветонос на растение, но съществуват и такива с повече.
За да могат да цъфтят, луковиците се нуждаят от температури под 12º за 12 до 14 седмици (около 3 месеца). Ето защо повечето производители правят т.нар."форсиране" - оставят луковиците на студено, дори във фризер или хладилник за определен период.
Защо лалетата не цъфтят?
Първата причина, която обуславя липсата на цъфтеж е незрялостта на луковиците. Разделените детки не цъфтят през първата, а понякога и през втората година. При някои хибриди старите луковици не цъфтят, поради тяхната възраст - при тях жизненият цикъл е по-кратък в сравнение с обикновените сортове. Решението е да извадите луковиците, да ги разсадите и да очаквате цъфтеж от младите детки. Друга причина може да е липсата на светлина.
Какво трябва да направим с лалетата след като прецъфтят?
Не отрязвайте листата и стъблата след прецъфтяване на лалетата
След приключването на цъфтежа не премахвайте листната част. Оставете я да изсъхне по естествен път (обикновено отнема до 6 седмици) и едва тогава можете да почистите изсъхналите листа, които сами опадат. Това е много важно правило, което се отнася за всички луковични и грудкови цветя - надземната част захранва луковицата, доставяйки ѝ хранителни вещества. Тя нараства и се размножава чрез образуването на детки.
Да изваждаме ли луковиците от градината?
Лалетата са студоустойчиви и многогодишни растения - луковиците им могат да презимуват навън, когато са засадени в градината. Честа практика е хибридите да се отглеждат като едногодишни. Специалистите съветват да изваждаме луковиците винаги след като листната им маса изсъхне, тъй като майчината луковица се развива на дълбочина в почвата и изтласква детките на повръхността. Счита се, че така се нарушава цъфтежът. Луковиците се оставят да изсъхнат и се съхраняват в хартиени пликове на хладно, сухо и проветриво място до есента, когато се засаждат отново.
Размножаване на лалета
Лалетата се размножават чрез деление на луковиците. Това се прави през есента, когато е и периодът на засаждане. Разкопаваме внимателно с помощта на лопатка на разстояние от луковицата. Изваждаме я и разделяме малките луковички (детки) около нея, след което ги засаждаме на разстояние. Професионалистите размножават лалета и чрез семена, но това е дълъг процес, който отнема много време за покълване на семената, образуване и порастване на луковицата.
Засаждане и отглеждане на лалета в саксия
Лалетата могат да се засадят и в саксии, които задължително трябва да имат дупки по дъното и е препоръчително да са овални и по-плоски. Луковиците се засаждат на дълбочина, равна на 3 х големината на луковицата. С линийка можем да премерим диаметъра на луковицата и да проверим дълбочината като я поставим в почвата.
Отглеждане на лале във ваза
Луковицата с разцъфналия се цвят изглежда изключително ефектно, когато е във ваза. Вазата трябва да е висока и тясна. Поставяме на дъното камъчета (декоративни), кубчета лед и една супена лъжица сода бикарбонат. Допълваме с малко количество вода, така че тя да достига до края на луковицата, без да е потопена в нея. Важно условие за цъфтеж е луковицата да бъде форсирана (предварително да е била на студено място).
Видове лалета
Червеното и жълтото лале за традиционните сортове
Усилената работа по хибридизацията му разкрива пред нас изобилие на видове и разцветки, като все още не е постигнат естествено синия му цвят. Съществуват хиляди видове лалета, които официално се класифицират в 15 основни групи, според формата, големината и височината на цвета, както и в зависимост от времето на цъфтеж. Обикновено лалетата са с чашковидна форма, с три венчелистчета и три чашчелистчета, но вече добре познаваме тези, с двойни цветове, ресни и нестандартен облик, приличащи повече на божури, отколкото на лалета. Според височината, на която израстват, лалетата се делят на високостеблени и джуджета. Според периода на цъфтеж биват ранноцъфтящи, средноцъфтящи и късноцъфтящи. Родопското и пиринското лале са защитени от Червената книга на България видове.
Съществува ли черно лале?
Да, макар и реално цветът му да не е истински черен - той е много тъмно винено-лилав. Сортът е известен като "Кралицата на нощта" (Queen of night) и е късноцъфтящ (през май).Фестивалът на лалето
Празникът на лалетата в Истанбул е през пролетта
Един от най-големите фестивали на лалето се провежда в парк "Емирган" (Emirgan Korusu). В него са засадени алеи с над 120 вида, а броят на растенията доближава 3,5 милиона. Турското знаме също е изобразено с разцъфнали лалета. Други известни локации, посветени на лалетата са: "Гюлхане парк" (Gülhane Park) и площад "Султан Ахмет". На фамозния площад можем да видим най-големия килим от лалета в света - на площ от 1400 кв.м., направен от 700 000 лалета, подредени по цветове според традиционна шарка. Най-подходящото време да посетим Истанбул, за да се полюбуваме на тази красота, са първите две семици на април.
Коментари
Публикуване на коментар