Английските колекционерски рози на Дейвид Остин
Пътят на Дейвид Остин към любовта по розите
Отраствайки в Шропшър (графство в регион Уест Мидландс, Англия), Дейвид Остин проявявал интерес към растенията още в ранна детска възраст. Неговото любопитство го отвело в училищната библиотека, където се запознал за първи път с литература по темата - попаднал на известното градинарско списание "Garden Illustrated" и искрата на любовта към цветята вече била запалена. Идеята да селекционира нови видове се родила, когато заедно с баща си посетил разсадника на Джеймс Бейкър, намиращ се в близост до тяхната семейна ферма. Там бил силно впечатлен от прекрасните лупини, разцъфтели се в разнообразни цветове.
Подарък - книга за старите английски рози отключва интереса му към розите
По случай двадесет и първия си рожден ден той получил ценен подарък от неговата сестра - книга за старите видове градински рози ("Old Garden Roses", A.E. Bunyard) и от този момент нататък се влюбил в цариците на цветята до живот. Отдаден на новото си хоби - отглеждането на рози, Дейвид Остин решил да изследва старите английски рози и модерните за онези времена чаено-хибридни видове (50-те години на миналия век), като направи съпоставка между тях. Той установил преимуществата на последно споменатите - те били с по-широка гама цветове и имали способността да повтарят цъфтежа си. Тогава в съзнанието му просветнала идеята, че има възможността и може да сътвори нещо изцяло ново - роза, която комбинира в себе си красотата и аромата на старите английски рози и предимствата в качествата на модерните рози.
Първата роза на Дейвид Остин е "Constance Spry"
Така упоритият селекционер тръгнал по трудния път на произвеждането, размножаването и налагането на новооткрития сорт рози. В началото неуспехите били негов спътник - поради неопитност той загубил разсадите си вследствие на развитие на гъбични заболявания и се наложило да започне всичко наново през следващата година.С времето и с изключителни усилия и посвещаване на дейността, през 1961г. създал първата си роза - "Constance Spry" (Ausfirst) - розова, с дълбока чашка и силно ароматна катереща се роза. Благоуханието ѝ напомня това на смолата от дървото смирна, а височината, до която достига я определя като най-високо катерещата се роза от колекцията на английския специалист. Професионалистите в индустрията отричали труда и откритието на Дейвид Остин, а разсадниците не желаели да продават новите рози. Но и това не го обезкуражило - той решил да игнорира всички клевети и сам да разпространява розите си, като ги продава на личната си кухненска маса на публичните места в графството, заедно с други стари рози.
Първите английски рози с повтарящ се цъфтеж и първите отличия на Дейвид Остин
През 1969г. създава първите английски рози с повтарящ се цъфтеж, а през 1983г. представя на Цветарското шоу в град Челси (САЩ) своите рози и предизвиква фурор с розата "Graham Thomas", кръстена на негов близък приятел и ментор. Сортът се отличава с наситени жълти цветове с нежен аромат, с храстовидна форма и със завиден обилен цъфтеж. Скоро бил отличен с медали и признания, а неговата градина се превърнала в една от най-посещаваните в световен мащаб. Върху здрави основи се изградили семейна традиция и бизнес, а розите на неотказващия се Дейвид Остин днес красят хиляди домове по света.Синът и внукът на Дейвид Остин са част от семейния бизнес
През 1990г. той въвежда в дейността си първородния си син, носещ неговото име. През 2010г. към компанията се присъединява и внукът Ричар Остин. Всяка година започва с предлагането на три или повече нови видове, като цялостният процес от опрашването до продажбата отнема 9 години. От всеки нов сорт се отглеждат по 120 000 уникални рози за изследване - процес, който обхваща цялото търпение, опит и посвещение на "бащата на английските рози". През 1992г. се разработва нова програма за развитие и отглеждане на рози за рязан цвят, които да са налични през цялата година и които да съхраняват изяществото, магията и аромата, така познати от вълшебните градини. Днес те са възприети за най-престижните и търсени растения за сватби, събития и декорация, а в тяхното неповторимо великолепие безпристрастно се убеждава всеки, тъй като те не могат да останат незабележими и неоценени.
Домът на английските рози - атракция за ценители
Домът на английските рози се намира във Великобритания, град Улвърхамптън и привлича посетители от цял свят. В разсадника всеки ценител може да се наслади на изобилието от цветове и разновидности, които са групирани в различни градини, може да получи съвети и насоки от специалисти и да си тръгне с прекрасна роза в ръка и с широка усмивка на лице.Откъде и на каква цена можем да си закупим и поръчаме английски рози?
Можем да закупим колекционерски рози от официалния сайт на Дейвид Остин: www.davidaustinroses.co.uk/shop-online - онлайн магазин, с вариращи цени от 17 до 60 британски лири. На българския пазар също се откриват розите на Дейвид Остин, като ценовите граници започват от около 18-25-30 лв. за корен. Розите на Дейвид Остин са специални, но това не ги прави трудни за отглеждане. Важно е да съблюдаваме основните им изисквания и ще се радваме дълго време на омайните им прекрасни цветове. Правилните грижи и качественият посадъчен материал са гаранция за добри и задоволителни постижения. Към днешна дата колекцията включва над 800 сорта, сред които катерещи се, пълзящи, храстовидни, градински рози и рози без бодли (''Reine des Violettes'', ''Paul Neyron'', ''Nestor"). При такова разнообразие е нормално някои видове да имат индивидуални изисквания, но информацията за тях е обширна и достъпна - всеки може да се запознае с нея и дори е препоръчително да го направи, като отличен източник е официалният сайт на Дейвид Остин.
Общи насоки за отглеждане на английските рози на Дейвид Остин
Подходящо местозасаждане
Изборът е голям, но той винаги трябва да е съобразен с конкретните условия - преценете добре пространството, с което разполагате, както и местоположението на засаждане. Подходящо е мястото, което е огрявано поне за няколко часа през деня директно от слънцето и където корените на розата няма да се "състезават" с тези на другите растения (най-вече на дървета). За оптимални резултати засаждайте розите на разстояние 1 метър от другите растения и на 60 см от останалите рози. Изключение от това правило правят катерещите се рози, които виреят успешно в близост до дървета. Някои видове се развиват най-добре на най-слънчевите местоположения, други пък виреят в по-сенчестите части от градината ("Queen of Sweden", "Graham Thomas", "Spirit of freedom"). Хубаво е да се избягват местата със силни ветрове, защото последно споменатите издухват почвата и оголват корените, също така и обрулват цветовете.
Период и начин на засаждане на английските рози
Удачният период за засаждане е пролетта и лятото, като не се препоръчва да се осъществява в замръзнала земя. Преди да извадите новозакупената роза от саксията, я полейте обилно - така ще се улесни изваждането ѝ. Прекопайте и почистете терена от камъчета и трева. Изкопайте дупка с такива размери, че да може да поеме изцяло обема на коренището - обикновено е с 40 см ширина и 60 см дълбочина. Английските рози нямат специфични предпочитания по отношение на почвата - те виреят в добре дренирани, леки, рохкави и плодородни почвени смеси. Примерният субстрат е съставен от градинска почва, торф, угнил оборски тор, пясък. Позиционирайте извадената от саксията роза в центъра на изкопаната дупка, като на дъното предварително сте изсипали малко количество почва. След това допълнете с още почва, уплътнете около основата и полейте добре.
Напояване на розите
Регулираното напояване е сред най-важните фактори за здраво развитие и обилен цъфтеж. Поне веднъж в седмицата се нуждаят от дълбоко поливане, като в зависимост от сезона и климата, напояването може да се увеличи. Извършва се винаги в сутрешните или вечерни часове, и никога в горещините. Препоръчителните дози за всяка поливка са: за храстовидните рози и тези, които се отглеждат в саксии - 5 литра вода; за катерещите, пълзящите и стандартните рози - 10 л вода. От октомври до февруари не се полива - растенията получават по естествен път необходимото количество влага от снежни или дъждовни валежи. От март до май новозасадените рози се напояват на 3-4 дни, а старите такива - веднъж седмично. От юни до септември младите растения се поливат всеки ден, а останалите на 4-5 дни. Тези насоки са ориентировъчни и са в пряка зависимост от климата и времето. Не мокрете листата и цветовете, и не преполивайте, защото това води до появата на гъбични заболявания.Подхранване на английските рози
Всички английски рози се нуждаят от подхранване, особено тези с повторен цъфтеж. Препоръчва се торене два пъти годишно - през март-април и през юли, когато първият цикъл на цъфтеж е приключил. Позитивно влияние оказват специализираните торове за рози, които се характеризират с бавно освобождаване и са най-често под формата на гранули. За насърчаване на цъфтежа, премахвайте до листен възел прецъфтелите цветове.
Подрязване, вкореняване и зазимяване на английските рози
Подрязването е необходим процес, който поддържа атрактивната форма на розите и спомага за богатия цъфтеж. Правилният момент е пролетта (не по-рано от април), когато времето се затопли и опасността от слана или измръзване изчезне. Основното правило е да се отреже половината от нейния размер, като се цели създаването на овална форма - при всяко отрязване, направете крачка назад и огледайте добре дали тя се получава. Изсъхналите клони също се премахват. Изключение от това правило е първата година от отглеждането на розата - в този случай тя се подрязва съвсем малко, оставяйки 2/3 части от нея.
Хубаво е преди настъпването на зимата, розите да се зазимят. Това става като се натрупа в основата на растението почва и естествена тор, а върху тях - листа или слама. Добра практика е мулчирането в началото на март. Потенциални вредители са листните въшки, в борбата с които помагат съответните инсектициди - сапунената вода често се оказва непосилна да се справи с тях. Моят опит потвърждава, че английските рози успешно се вкореняват чрез залагане на резници под буркан - лесно приложим метод, за който можете да научите повече в статията Вкореняване на рози чрез залагане на резници под буркан.
В заключение споделям мисъл на Дейвид Остин, който ще бъде запомнен като човек, посветил живота си на единствените по рода си рози, и всеки, който ги отглежда ще си спомня за него с усмивка и благодарност при всеки техен цъфтеж: "Няма нищо по-вълнуващо от това да имаш 350 000 растящи рози, които никой не е виждал преди това .... Всеки ден аз се учудвам на късмета да мога да дам живот на размножаващите се рози. Моето най-голямо удовлетворение е да видя удоволствието, което даряват моите рози на градинарите и любителите на розите по цял свят"
Източник на информация: www.davidaustinroses.co.uk
Коментари
Публикуване на коментар