Какво унищожава чемширите?
Чемширът се нарежда сред най-често засажданите вечнозелени растения, които години наред красят българския двор. Той е студоустойчив, некапризен и изключително лесен за отглеждане, отличава се и с внушителна декоративна стойност. Умело оформените храсти създават прекрасна атмосфера в градината, която няма как да остане незабелязана и неоценена. За съжаление, в последно време тя бива нарушавана от нашествието на един не толкова познат за нашите ширини вредител, за който се смята, че е донесен от Китай и поради това е известен под името "китайски молец" или "чемширов молец".
Той е в състояние да унищожи за отрицателно време здрави възрастни чемшири, а борбата с него е трудна, а понякога и невъзможна. В това се убедих през миналото лято, когато чемширите ми бяха нападнати и буквално изядени неусетно. Бях принудена да отрежа и премахна това, което беше останало от тях. През такъв неприятен сценарий преминават огромна част от хората, които притежават чемшири, тъй като проблемът е масово разпространен. Ето защо реших да събера в една статия възможно най-пълната информация, която научих по темата и която би послужила за превантивна мярка и би помогнала на засегнатите да се справят със ситуацията.
Какво представлява китайският молец?
Китайският молец (Cydalima perspectalis) е слабо познат вредител не само за България, но и за Европа като цяло. Той представлява зелена и лесноадаптираща се гъсеница на молец, която произхожда от Източна Азия (Китай), а на нашия континент се озовава за първи път през 2007г. (най-напред се разпространява в Германия и Холандия, а в България едва през 2015г.) Новоизлюпените гъсеници са с жълти нюанси и преминават през няколко форми, докато станат възрастни, в зависимост от температурата и хранителния ресурс (това отнема между 17 и 87дни). Последните са зелени, с черни и бели ивици за украска - именно те нанасят сериозните последици за чемширите.
Възрастните гъсеници се превръщат в бяла пеперуда с кафеникави крайща, която е отличен летец (както на близки, така и на далечни разстояния). Тези гадини успешно прекарват зимния си сън дори и при по-ниски температури, създавайки си леговище под свързаните от тях през есента листенца. През пролетта започва активният им сезон и бързото им размножаване. Яйцата им са дребни и жълти, добре скрити по долната повръхност на листата. Имайки предвид малките и многобройни листа на развитите чемшири, сами разбирате колко е трудно да бъдат забелязани.
Защо чемширите изсъхват и какви щети нанася китайският молец върху тях?
Щетата, която нанася молецът, се изразява в изяждане на листната маса на чемшира, вследствие на което растението загива. Започва се с малки сегменти, които загубват зеления си цвят и изсъхват, и без да осъзнаете за няколко денонощия (понякога и по-кратко) пред вас се изправя картината на напълно погубеното растение. В следващото видео можете да придобиете и нагледна представа за всичко описано дотук:Борба с китайския молец
Наблюдението е най-ползотворната превенция
Може би най-ползотворната стратегия за предпазване е наблюдението, не само на самото растение, но и на околната среда. Ако в района, където живеем, или в съседство, има близки или приятели, които се оплакват от тази беда, то възможността да бъдат засегнати и собствените растения е почти сигурна. Общото мнение е, че не бива да пръскаме с инсектицити като предпазна мярка, тъй като всички знаем за негативното им влияние върху човека и природата.
Но при такава потенциална заплаха то е препоръчително, а при забелязването на проблема, е задължително. Ранното им приложение може да спаси вашите чемшири. Някои градинари споделят, че механичното отстраняване на гъсениците, колкото и неприятно да е то, би помогнало за по-малките растения. При разклащане на храста, те лесно падат на земята и могат да бъдат събрани и унищожени. Този метод в крайна сметка трудно може да се определи като силно ефективен.
Какви са първите знаци за наличие на китайски молец?
Първите знаци за наличие на китайски молец в чемшира са паяжиновидната бяла мрежа, оплетена по стъблата и листата, както и присъствието на самите гъсеници. Вредителят оставя тези следи, за да покаже откъде минава пътят му на хранене, но и за да изгради своебразна защита. От личен опит прибавям към тези признаци още и неприятната миризма, която се усеща от чемшира. Това са ясни сигнали, че трябва да пристъпите към незабавно действие - третиране с инсектициди, тъй като естествените средства за борба с неприятелите в градината остават безсилни.Препарати за пръскане на чемшири срещу китайския молец
Силните инсектициди могат да спасят чемшира
Цитирам мнението на пловдивски агроном, споделено в сайта АГРО ПЛОВДИВ: "Само силна комбинация от инсектициди може да спаси чемширите ... Борба срещу нападателя на чемширите се води с инсектицидите Вазтак, Карате, Децис или Дурсбан 4Е.. По-сигурна и ефективна е борбата, ако се комбинират и изпръскат наведнъж Нуреле, Дурсбан и Вазтак".
Потребител на горепосочения сайт коментира, че съчетанието на препаратите Алверде и Даскорт е допринесло за положителни резултати. Допълваме списъка на инсектицидите, които могат да се използват, с препаратите Фюри 10 ЕК (и комбинацията му с Нуреле Д.), КОРАГЕН 20 СК, Моспилан. Препоръчва се цикъл на обилно и всеобхватно пръскане два пъти за 14 дни (веднъж на 7 дни), както и употребата на прилепител (сапунената вода може да послужи за такъв).
Биологични препарати срещу китайския молец
Съществуват и биологични препарати, които са на базата на бактерията "Bacillus thuringiensis". Характерното за този вид бактерия е, че при размножаването си отделя естествен инсектицид, който е силно отровен за ларвите на насекомите. Счита се, че е щадящ спрямо пчелите. Вследствие на нейното поглъщане, гъсениците спират да се хранят, парализират се и умират. Потърсих информация и открих, че се предлага под суха или течна форма, като влиянието е едно и също - поразява всички видове гъсеници. Примерни такива биологични препарати са: Cordalene/ BIOTHUR 30ml (био инсектицид срещу червеи и ларви), Bacillus t.k. 32 (сашета от 10гр. за 20 л разтвор), РАПАКС. *Може ли чемширът да се възстанови?
Своевременната намеса дава шанс за запазване на чемширите. Ако пръскането е унищожило инвазията на молеца, то изсъхването на растението ще се прекрати. Всички увредени части се изрязват и запалват. Възможно е на тяхно място през следващата година да покарат нови издънки, но това не е сигурно. Ако третирането е приложено на късен етап, то спасяването на чемшира е невъзможно - той изсъхва. Остава възможността той да бъде отрязан до основи и след това изгорен, за да се избегне последващо разпространение на неприятелите. Теренът под и около храста е добре да се обработи с инсектицид.СЪВЕТИ ОТ ЧИТАТЕЛИ НА БЛОГА
Ивелин Желязков: "Безотказно работеща комбинация за 15-20 дни - Нуреле и Акрамет Ултра с прилепител. Комбинация от химична и имунна защита. Втора година комбинацията се представя отлично. Пръскания през 15-20 дни."
Източници на информация:
Коментари
Публикуване на коментар