Магнолия
Как е открито цветето магнолия и на какво е символ?
Магнолията е кръстена на френския ботаник Пиер Маньол, който за първи път я донася в Европа, засаждайки я в собствената си градината в Монпелие (Франция), а родните ѝ земи ни отвеждат в източните и южните части на Азия и Северна Америка. Заради деликатните си цветове, първоначално е била отглеждана само на закрито, но френските градинари осъзнали, че по този начин вървят срещу природата. Легендата разказва, че те засадили магнолия в центъра на една огромна градина и така тя се превърнала в първото растение за континента с толкова очарователен и богат цъфтеж, което живее на открито повече от 100 години.Магнолията е едно от най-древните растения
Изумителен е фактът, че тя е едно от най-древните растения на Земята, датиращи съществуването си още преди 100 милиона години и за това свидетелстват многобройните фосили. Доказано е, че нейната поява предшества тази на пчелите. Възхитително е как е успяла да устои във времето и на промените на климата, непроменяйки своята същност и вид - днешната магнолия съответства изцяло на древната.Какво символизира магнолията?
Неслучайно е символ на стабилността и изяществото, които се запазват през годините, а на много места по света се възприема като олицетворение на дълголетието. Според езика на цветята притежава различни значения в зависимост от нейния цвят - бялата магнолия означава невинност и чистота, розовата - женственост и любов, жълтата - слънце и радост, лилавата - кралско дойстойнство.
Как, кога и къде да засадим магнолията в градината?
Магнолията може да се засади и отглежда за кратко в саксия
Магнолията не може да вирее в затворено помещение и най-добре се чуства, когато е засадена навън при подходящи условия. Допустимо е нововкоренените растения да бъдат гледани известно време в саксии, след което е наложително да се засадят в градината. Важно е да прецените с какво пространство разполагате и какъв вид магнолия желаете да отглеждате - имайте предвид, че не всички сортове са подходящи за нашия климатичен пояс.
Кога се засажда магнолията в градината за какво да внимаваме при закупуване?
По нашите ширини, както листопадните, така и вечнозелените магнолии е най-добре да бъдат засадени в градината през пролетта, като в първите месеци благоприятно им се отразява редовното торене и напояване. При закупуването на избрания вид, обърнете внимание на размера - препоръчително е той да бъде около 1 м (обикновено с тази големина са растенията на 3 до 5 години) - и на контейнера, в който е засадена фиданката - трябва да е голям и корените да са стабилизирани в едра бала.
Магнолията се засажда на слънчево местоположение
Почистете го от камъчета и плевели, прекопайте го и направете дупка с дълбочина поне два пъти размера на коренището. При засаждане не премахвайте почвата от корените - полейте саксията и извадете цялостно балата. Поставете растението в центъра на дупка, като го държите изправено вертикално. Добавете почвената смес, която е дренирана и богата на хранителни вещества.
Магнолията обича леко киселата почва
Примерният субстрат е съставен от градинска почва, листовка, пясък, угнил оборски тор, торф - отбична добавка е горската почва, тъй като магнолията обича леко киселата почва (pH 5 - 6.5). В този ред на мисли можем да добавим и почва за киселолюбиви растения, която се предлага в търговската мрежа (за рододендрони, камелии, гардении). Оплътнете хубаво почвата около основата и полейте обилно. Отгоре може да добавите наситнена кора от иглолистни дървета - мулчът повишава киселинността на почвата, запазва влагата и не позволява израстването на плевели.
Отглеждане на магнолия в градината
През лятото магнолията се полива обилно
Поливането е редовно, а по време на цъфтеж и в летните горещини се препоръчва и по-обилно напояване, но винаги в сутрешните или вечерни часове. За да избегнете проблеми, свързани със загниване на цветето, почвата задължително трябва да е отцедлива.Магнолията се подхранва с торове за киселолюбиви растения
Удачни за подхранване са течните торове за киселолюбиви растения, както и специализираните торове за магнолии, които имат идентично съдържание. Особено удобни са гранулите с бавно освобождаване, които се прилагат по-рядко, тъй като имат по-продължително въздействие.
Резитба не се препоръчва да се прави, защото най-активните пъпки се образуват по младите клончета. Магнолията може да се размножи чрез вкореняване на резници, но това е труден и продължителен процес - ето защо е по-разумно да закупите вкоренена такава. Издържа на температури до -30° и въпреки това е добре малките растения да бъдат зазимени - корените и основата се покриват с тор, слама, шума или мулч.
Магнолия грандифлора - типичен представител на вечнозелените магнолии
Специалистите разделят магнолиите на два основни вида - вечнозелени и листопадни, като последните се поделят на цъфтящи преди разлистване и цъфтящи след разлистване. Основната разлика между вечнозелените и листопадните магнолии е, че лиспопадните губят своите листа през зимните месеци, докато вечнозелените - не.Магнолия грандифлора
Сред най-разпространените за отглеждане вечнозелени магнолии е дървовидната магнолия (Magnolia Grandiflora) или т.нар. "едролистна " магнолия. За нея е характерно, че израства много бавно до 27, 5 м височина, като се превръща в здраво и красиво дърво. Родом от южните части на САЩ, този вид притежава тъмнозелени лъскави листа и ароматни бели цветове, които достигат внушителни размери до 30 см в диаметър. Цъфтежът започва от късна пролет и продължава през лятото, като уханието му напомня лимонови нотки.
Едролистната магнолия е подходяща за отглеждане у нас, като се счита, че издържа успешно и без щети на температури до -18°, а в ботаническата градина в Балчик се намира една от най-старите на Балканите. Смята се, че вечнозелените магнолии предпочитат по-топлия климат, ето защо не е изключено една вечнозелена магнолия да се превърне в листопадна, ако е изложена на по-хладен климат. Пример за такъв вид е Magnolia virginiana.
Лилиевоцветната и суланжовата магнолия - листопадни магнолии, които цъфтят преди разлистване
Лилиевоцветна магнолия
Лилиевоцветната магнолия (Magnolia Liliiflora) достига до 4 м височина, цветовете ѝ са чашковидни, наподобяващи тези на лилията, като отвън са лилави, а отвътре - бели. Цъфти обилно през ранна пролет, преди появата на листната маса. Достоен за внимание е култивираният сорт "Nigra", който се отличава с по-наситени и тъмни багри и произвеждането на вторичен цъфтеж.
Суланжовата магнолия
Суланжовата магнолия (Magnolia soulangeana) е моят фаворит - тя е ранноцъфтящ хибрид, който се развива като храст и може да достигне 3 м височина. Цъфтежът се появява преди разлистването ѝ, а самите цветове са чашковидни и са решени в нюанси на бяло, розово, лилаво. Има наличие на слаб аромат.
Магнолия Сюзън и звездовидната магнолия са впечатляващи сортове
Магнолия "Сюзън" (Magnolia "Susan") е следващата моя любимка - тя се характеризира с обилен, ароматен и продължителен цъфтеж в розово - пурпурни нюанси, и е подходяща за по-малки градини. Голата магнолия (Magnolia denudatа) достига височина до 6 м, цветовете ѝ са бели, ароматни и с формата на чашка. Звездовидната магнолия (Magnolia stellata) произхожда от Япония и расте на най-малка височина - до 1,5 м. Цъфти през май, а цветовете ѝ са бели с формата на звездички. Цъфтежът е обилен и ароматен.
Листопадни магнолии, цъфтящи след разлистване
Обратно-яйцевидна магнолия (Magnolia obovata) е дървовиден вид с големи и силно ароматни цветове и широки листа. Чадъровидната магнолия (Magnolia tripetala) се слави с огромни листа, с големина до 60 см в диаметър. Цветовете са бели и също се отличават с внушителни размери. Цъфтежът на жълтата магнолия (Yellow bird) възниква заедно с разлистването на листната маса.
Източници на информация:
www.magnoliasociety.org,www.wikipedia.org, www.homeguides.sfgate.com, www.flowermeaning.com,www.wikipedia.org, www.paviafree.it
Коментари
Публикуване на коментар