Фуксията е красивата обичка
Настоящата публикация ще ни отведе в далечните мексикански земи, където е родината на забележителната фуксия - нежно и грациозно цвете, което поради висящата и ефектна форма на цветовете си, е известна още под името "обичка" или "балеринка". Символизира изисканост и прелест, като се счита, че да подариш това растение означава да признаеш, че човекът срещу теб е една елеганта личност с великолепна душа. В нейна чест е кръстен провокативен и стилен нюанс на розовото, наречен "цвят фуксия", които е актуален в облеклото, интериора и дизайна.
Цветето обичка
В нашия умерен климат фуксията се отглежда като саксийно цвете, което е подходящо за засаждане в обикновени саксии или във висящи такива с цел получаване на впечатляващ каскаден ефект. Цъфтежът започва през пролетта и продължава до края на лятото. Самият цвят условно можем да приемем, че е съставен от две части, като при повечето екземпляри горната и долната част притежават контрастни цветове, но има и доста едноцветни видове. Освен в типичния цвят фуксия, това растение цъфти още в бяло, розово, лилаво, червено, жълто, оранжево, синьо. Особена красота притежават кичестите обички.
Каскадна фуксия
Каскадната фуксия обикновено се отглежда в кръгли кошници и създава невероятен висящ ефект от цветове. Засаждат се няколко бройки разсад в периферията на средно голяма висяща саксия или кошница, като в средата се поставя обичка от некаскаден вид - тя ще дава височина на композицията. След като стартира растежа се прави едновременно прищипване на върховете на всяко клонче на засадените обички - това ще гарантира красива симетрия.
Първата година е за оформяне - прилага се въпросното прищипване, а цветните пъпки се премахват. Идеята е да се насърчи растежа и да не се допуска цъфтеж, който ще отнеме от енергията на растението. Затова регулярно се подхранва с торове, богати на азот (амониева селитра). През зимата цветната кошница се държи на светло място с умерени температури, които да не позволяват окапването на листната маса. През пролетта растежът стартира и отново се прави прищипване. Цветовете се появяват до месец и половина след последното прищипване - ето защо то трябва да се направи най-късно през май, за да се радвате на цъфтеж през юли.
Студоустойчива градинска фуксия
Студоустойчивата фуксия Fuchsia Riccartonii може да се отглежда целогодишно в градината. Тя вирее под формата на листопаден храст, достигащ до 2 метра височина и впечатлява с обилен цъфтеж от юни до октомври. Цветовете са в розово-червени багри, обгръщащи лилава сърцевина. Често се използва за жив плет и декорация на алеи. Възможно е през зимата силните студове да увредят връхните части на растението - важно е основата да е мулчирана, защото от нея ще стартират нови издънки през пролетта. Добра практика е добавянате на угнил оборски тор в края на есента.
Отглеждане на обичката
Обичката се отглежда през лятото навън
Фуксията обича светлината, като директните слънчеви лъчи трябва да бъдат избягвани. Ако я отглеждате в стая, най-подходящото място за нея е това в близост до прозорец, където светлината е филтрирана, докато удачното външно местоположение е това със следобедна сянка. Със затоплянето на времето през пролетта е хубаво и дори задължително да я изнесете навън - свежият въздух, топлината и светлата среда ще се отразят благоприятно и ще съдействат за невероятен цъфтеж през цялото лято. Чувствителна е към слани и ниски температури и поради това прекарва студените месеци в хладно помещение, в което не е задължително да има голямо количество светлина.
Грижи за фуксията през зимата
С настъпването на есента я прибираме у дома в помещение с минимални температури около 4-7°. През зимните месеци за нея се установява период на покой, по време на който поливането се ограничава до веднъж месечно, не се тори и светлината се намалява. Обикновено листната маса пада, но това не е повод за притеснение, тъй като още през ранната пролет ще стартира нов растеж. Тогава върнете обичката навън и я поставете на слънчево и защитено от слани място. Когато опасността от студове окончателно отмине, я преместете на постоянно място за летните месеци.
Редовно поливайте обичките
Правилното напояване е важно за доброто развитие на обичките. От месец март до октомври поливайте умерено и редовно - растението обича водата, но преполиването със сигурност ще доведе до загниване на корените - при наличие на такова или при задържане на вода в почвата, веднага пресадете цветето в нова почвена смес и отрежете здрави резници от него за вкореняване (с тях ще се подсигурите, че няма да го изгубите, ако загине). Избягвайте и другата крайност - сушата, тъй като фукцията не толерира дълготрайните засушавания. Поддържайте почвата влажна, но не и постоянно мокра. Ако при разравяне горният слой на почвата е сух, това показва, че растението се нуждае от вода, като правилният момент за поливане през летните дни е рано сутринта. Обикновено през този сезон се полива ежедневно, но по-малко.
Обичката се подхранва с торове за цъфтящи растения
Подхранва се заедно с поливката веднъж на 15-20 дни в периода на растеж с течни торове за цъфтящи растения. Тъй като цветето се разраства бързо и обемът на листата му маса е задоволителен, не е необходимо да тори с азот. За сметка на това нивата на калият трябва да са завишени, защото той отговаря за обилния цъфтеж, към който всички ние се стремим.
Подходяща е почвата, която е богата на хранителни вещества и е задължително дренирана. Примерната почвена смес е съставена от градинска и горска почва, листовка, торф и пясък, угнил оборски тор. Препоръчително е да пресаждаме обичките ежегодно през пролетта, като размерът на новата саксия се съобразява с този на растението. Имайте предвид, че ако засадите фукцията в огромна съд, това ще забави растежа, тъй като силите ще се съсредоточат в коренообразуване.
Фуксията се подрязва през пролетта
Подрязва се рано през пролетта с цел оформяне и заздравяване, като общото правило е да се премахват всички изсъхнали и увредени стъбла, а дължината на здравите такива да се намалява с 1/3. За да не окаже неблагоприятно влияние резитбата върху цъфтежа, тя трябва да се осъществи преди месец април. Важно е да знаете, че цветовете се появяват винаги върху новия растеж. Ако вашето растение не цъфти, това означава в най-общи линии, че то се нуждае от т.нар. "прищипване" - отстраняване на върховете на всяко стъбло до листен възел. Обикновено до 6 седмици започва цъфтежът. Някои градинари прилагат този способ през цялото лято - след всяко прецъфтяване на цветовете прищипват връхчетата на стъблата, за да стимулират пъпкообразуването, но това не е задължително.
Как да размножим обичките?
Вкореняване на обички в почва
Методът, който дава най-задоволителни резултати е вкореняването на резници във вода или в почва, като най-успешният период за това започва от месец май и продължава до август. Резниците се взимат от здраво майчино растение, като се отрязват над листен възел и са с дължина около 10-15 см. Премахнете листата в долната част и оставете само една двойка от връхните такива. Резниците се засаждат в малки саксийки с почвена смес от торф и пясък или само в пясък и се захлупват с буркан.
Появата на първите коренчета става на третата или четвъртата седмица, като новите листенца показват тяхното наличие. Едва тогава можете да започнете периодично да отхлупвате буркана за през деня - така младите растения ще се климатизират към средата. Скоро листната маса ще се развие и ще можете да ги пресадите в по-големи саксии. Другият вариант за вкореняване е резниците да се поставят в малък съд с вода. Добавя се таблетка активен въглен.
Проблеми в отглеждането на обичката
Гъбичните заболявания при обичката се развиват в твърде влажна среда
Фукцията е поддатлива по отношение на някои вредители и заболявания. Ако я отглеждаме в прекалено влажна среда и с лоша вентилация, често се развиват гъбични заболявания, които засягат както надземната част на растението, така и кореновата система. Преполиването и лошият дренаж водят след себе си идентични последици. Гъбичните инфекции се лекуват предимно с фунгициди, но при желание и повече търпение можете да опитате антисептичното и противогъбично действие на продукт, който всички ние имаме у дома - канелата (с нея се поръсват засегнатите участъци).
Листните въшки атакуват фуксията
През пролетта много често листните въшки атакуват младите стъбла, като се хранят от техните сокове и се размножават изключително бързо. Обичката може да бъде нападната и от акари - те предпочитат сух климат и не понасят влагата. Важно е да забележим и третираме неприятелите своевременно. Първоначално можем да пробваме сапунената вода, като естествен инсектицид, и най-вече механичното им отстраняване с памук, напоен в нея. Счита се, че този метод е ефикасен, но ако не постигнете желаните резултати, преминете към употребата на инсектициди. Повече информация за сапунената вода можете да откриете в статията Как се прави сапунена вода за цветя? в блога.
Източници на информация:
Коментари
Публикуване на коментар