Цветя. Полезни съвети. Споделен опит.

Добре дошли в Красивият свят на цветятата - блогът, който намери място в сърцата на всички, които обичат и отглеждат цветята. Потопени в прекрасната цветна атмосфера, вие ще откриете в него информация за различните видове, полезни съвети и споделен опит в областта на градинарството. Казват, че цветята са усмивката на земята и мислите на природата за любовта. Те са съвършенство, радост, вдъхновение, страст. Всяка статия от блога е създадена в духа на тази позитивната емоция, за която вярвам, че ще достигне до всеки любител, докоснал се до моето цветно пространство.

Великолепната мединила

Мединилата е малайзийска орхидея

Неслучайно нейното име в превод означава "великолепен" - определение, напълно отговарящо на същността на растението, с което ще ви запозная в настоящата статия. На вашето внимание представям мединилата - изящно цвете, което създава около себе си елегатна и разкошна атмосфера. Носеща прекрасната екзотичност на своята родина - Филипините, тя е известна още като "филипинска" или "малайзийска орхидея", а местното население я нарича "розово грозде"Любопитен факт е, че там е символ на богинята на плодородието (Lakapati) и се вярва, че носи благодат във всеки дом. Розовите ѝ цветове излъчват позитивизъм и имат формата на гроздове - всяко зрънце прилича на блестяща перла, а зелените, лъскави и широки листа нежно ображдат тези спиращи дъха форми. 

Цветето мединила

Филипинската орхидея се причислява към групата на епифитите - живее и расте върху стъблата и разклоненията на големите дървета, като ги използва за опора, но не и като хранителен източник. Това означава, че организмите съществуват самостоятелно и не паразитират един от друг. За тропическите гори е характерен влажният и горещ климат и именно в тази среда мединилата достига размери до 3 м височина, цъфти целогодишно, а короните на огромните дървета я предпазват от жарките слънчеви лъчи.

У нас я отглеждаме в саксии - растежът може да достигне до 120 см височина, а цъфтежът обикновено започва през пролетта и е възможно да продължи през цялото лято. Цветовете са дълготрайни и се задържат най-малко две седмици в свеж и атрактивен вид върху растението.

Отглеждане на мединила

Мединилата харесва индиректната светлина

Мединилата се нуждае от добра осветеност и топлина, като оптималните температури за нея са около 25°. Най-подходящото място е това, на което ще получава достатъчно количество светлина, но ще бъде предпазена от директните слънчеви лъчи, които могат да изгорят крехките ѝ цветове и листа. През зимата се държи по-хладно място (с температури не по-ниски от 15°), тъй като топлият въздух причинява опадане на листата. Поради същата причина е добре често да проветряваме помещението, защото красивото растение изпитва необходимост от свеж въздух.

Мединилата изисква влажност на въздуха

Студеното време и теченията са сред факторите, които влияят неблагоприятно - местоположението трябва да е далеч от прозорци или врати, както и от отоплителни системи или радиатори. Като тропическо растение мединилата обича влажната среда. Хубаво е да контролираме въздушната влажност, като периодично (през 2-3 дни) пулверизираме растението с вода със стайна температура, като внимаваме цветовете да не бъдат мокрени.

мединила, филипинска орхидея, малайзийска орхидея

Мединилата се полива редовно

Поливането е умерено - малайзийската орхидея не се нуждае от големи количества вода, толерира леко засушаване, но не и дълготрайно. През топлите сезони почвата се поддържа влажна, но не и постоянно мокра. През зимата напояването се ограничава до възобновяването му през пролетта. В периода на вегетацията и пъпкообразуването растението се нуждае от по-голямо количество вода. Избягвайте двете крайности - преполиването и засушаването, както и тяхната рязка проява.

Водата за поливане е със стайна температура и не бива да бъде варовита - варовикът провокира пожълтяване на листата и последващото им опадане. Ако при разряване горният слой почва е сух, това е ясен сигнал за нуждатата от напояване. Препоръчва се поливане в подложката на саксията - така растението "си взима" необходимото количество вода поетапно. Удобно е поливането в съд с вода, което е характерно за повечето епифитни растения, които отглеждаме у дома (например, орхидеята) - саксията с мединилата се поставя в кофа и се оставя да поеме водата за около 10 мин, след това се изважда и се изчаква да се отцеди излишното количество от нея. Подходящо място за извършване на този вид напояване е кухненската мивка и се прилага веднъж на 7-10 дни. 

Почвата за мединилата е кисела

Почвата е добре дренирана и е богата на хранителни вечества. Подходящата почвена смес е киселата и е съставена от торф, листовка, перлит,  горска почва. През първите години, когато е все още малка, мединилата се пресажда всяка година през пролетта, докато възрастните растения се пресаждат веднъж на 3-4 години. Извършвайки този процес, внимавайте да не нараните или засегнете корените, тъй като те са крехки и лесно се чупят. Не се пресажда по време на цъфтеж.

Опитните цветари препоръчват всяка пролет да подменяме горния слой на почвата, като добавим нова и свежа такава. Специалистите съветват да подхранваме заедно с поливката през пролетта и лятото веднъж на две седмици с течен тор за цъфтящи растения  или с торове за орхидеи. През зимните месеци не се тори. Подрязване се прилага през пролетта или края на есента, когато растението достигне много големи размери и е с цел разклоняване и намаляване на височината. След приключване на цъфтежа се премахват изсъхналите стъбла и листа, както и прецъфтелите цветове. 

Размножаване на мединила

Най-разпространеният метод за размножаване е чрез вкореняване на резници в пясък или почвена смес от торф и пясък. Резниците са с дължина около 15 см и се взимат от стъбла, които не са много стари (на 2-3 години). Прави се диагонален разрез под листен възел и се премахват долните листа, като се оставя една двойка от горните (на върха на резника). Ако листата са прекалено големи, намалете ги на половина. Резникът се засажда в пясък и торф в малка саксийка или чашка.

За ползотворно вкореняване са необходими топлина и висока влажност -саксийката се поставя в разрязана на две пластмасова прозрачна бутилка, след което частите ѝ се залепват с помощта на тиксо и се затваря с капачката. Държи се на място, защитено от преки слънчеви лъчи. Младите коренчета се появяват обикновено до 3 седмици, като белег за тяхното наличие са новите листенца. Добре е да изчакаме известен период от време и след това да започнем периодично да отваряме парника за няколко часа - това се прави в сутрешните часове и никога в горещо време. Така климатизираме нововкорененото растение към средата, след това го пресаждаме в по-голяма саксия и го третираме като възрастните мединили. 

Листата на мединилата окапват при засушаване

Защо окапват листата на мединилата и как да я накараме да цъфти?

За обилен цъфтеж на мединилата се осигурява период на покой през зимата

В правилните условия мединилата се развива бързо и със сигурност няма да ви разочарова. За да има обилен цъфтеж, растението трябва да получи своя период на покой - през зимните месеци се държи на по-хладно, но светло място, и както вече бе споменато се полива по-рядко, избягвайки засушаване. Окапването на цветните пъпки се дължи най-често на преместване.

Листата на мединилата падат при засушаване

Прекалено сухият или студен въздух, недостатъчната светлина и преполиването водят до падане на листата и блокиране на цъфтежа. Хубаво е да осигурим опора, за да избегнем пречупването на цветовете, което се провокира от тежестта им. Понякога се случва след като сме закупили саксия с мединила и я отнесем вкъщи, растението да загуби част от листата си. Това поведение е стряскащо за всеки любител на цветята, но е в границите на нормалното - дължи се на промяната в средата. 

Болести и вредители по мединилата

Сред потенциалните вредители са зелените и щитоносни листни въшки, които се появяват, когато средата стане прекалено суха. В борбата с тях помага сапунената вода и по-точно механичното им премахване от засегнатите части с памук, напоен с нея. Вследствие на заддържане на водата в почвата и преполиване се развиват гъбични заболявания, които причиняват загниване на кореновата система. 



Източници на информация: 

Коментари

Популярни публикации


Рекламирайте вашия цветен бизнес

Рекламирайте вашия цветен бизнес
Разкрийте красотата на вашия цветарски бизнес чрез моите канали! Предлагам възможността да достигнете до по-широка аудитория и да привлечете нови клиенти. Независимо дали предлагате букети за специални поводи, аранжировки за сватби или градински и саксийни цветя, платформите на "Красивият свят на цветята" са идеалното място за вашата реклама. Свържете се с мен и нека заедно превърнем вашите цветя в хит! Кое е основното преимущество, което отличава моята услуга? Освен разпространение на Вашия бизнес в каналите на "Красивият свят на цветята", вие получавате и рекламен уеб банер, който е професионално изработен и ще представи по най-креативния и красив начин вашите продукти! Можете да разгледате професионалното портфолио на Lacrearte Design. ОЧАКВАЙТЕ СКОРО ЦЕНОВИ ПЛАНОВЕ И СТАРТИРАНЕ НА УСЛУГАТА!

Доверете ми се и за графичния дизайн, които мога да създам за вас


Копирането и разпространението на съдържанието, без изричното цитиране и уведомяване на автора, е забранено!