Богородичките са божествени астри
Астрите (Aster) са едни от най-често отглежданите цветя по нашите земи, за които има сведения, че са донесени от Япония и Китай. Познаваме ги още под наименованието "богородички" - наречени са така, тъй като цъфтежът им започва през средата на август, когато е и светлия християнски празник Успение Богородично (Голяма Богородица).
Легенда за цветето астра и неговата символика
В превод името им означава "звезди" и това не е случайно. Древна легенда разказва как при сътворяването на света звездите на небето били разноцветни. Вятърът пожелал да пренесе небесните цветя на земята и с цялата си мощ я обсипал с приказните звезди. Падайки на земята, звездите образували дупчици, от които на следващия ден покарали чудни цветя. Друго предание ни пренася в древногръцката митология, според която астрите са създадени от сълзите на богинята Астрея и са кръстени на нея - тя била толкова силно развълнувана от хилядите звезди, обсипващи безкрайното небе, че се разплакала, а всяка сълза падала на земята и от това място пониквало красиво цвете.
Астрите носят и символизират радостта
И до днес с нетърпение очакваме вълшебните звезди да огреят в нашите домове и да ни донесат щастие и радост - именно тези прекрасни усещания съвпадат със символиката на тези цветя. Несъмнено се утвърждават като едни от най-обичаните и предпочитани градински растения - не изискват много грижи, а завладяват съзнанието с невероятните цветни килими, които образуват в разгара на лятото по време на цъфтеж. На великолепните и разноцветни видове можем да се наслаждаваме чак до късна есен.
Видове астри
Богородичките напомнят в голяма степен на хризантемите, тъй като формите на цветовете им са идентични. Те биват кичести, едроцветни, дребноцветни, с овални или звездовидни цветове, а височината, на коята растат ги разделя на високостеблени (достигащи 80 см височина), средностеблени (около 50 см) и нискостеблени (джуджета, достигащи 20 см височина). Богата е и цветовата гама, в която се разгръщат цветовете им - бели (символизират чистота и невинност), розови (символ на любовта), лилави (символизиращи мъдростта и кралското достойнство), жълти, сини, червени (символ на вечната преданост). У нас се отглеждат като едногодишни растения, които украсяват алеи, пътеки или бордюри, могат да се засадят на групи по цветове или самостоятелно - във всички случаи декоративната им стойност е голяма и си заслужават да бъдат част и от вашата градина.
Засаждане и отглеждане на богородички
През пролетта можем да направим разсад астри
Най-подходящото място за виреене е слънчевото, което е защитено от ветрове и течения. Допуска се и частична следобедна сянка. Почвата е добре дренирана и е богата на хранителни вещества. Примерната почвена смес е съставена от градинска почва, листовка, угнил оборски тор. През пролетта се прави разсад, като за поникване на семената са необходими светлина и температури около 20°. Те покълват за няколко дни до седмица при оптимални условия. Можем да засеем семената направо в градината, когато опасността от слани отмине и времето се затопли.
Богородичките се засаждат предимно в градината, но може и в саксия
Характерна особеност за богородичките е, че е добре да се засаждат всяка година на различни места. Ако сте решили да подготвите разсад на закрито, то засейте семената в края на февруари или март и го засадете навън през май. Друг важен фактор, който е хубаво да предвидите, е времето, за което цветята се развиват - първият цъфтеж се появява на третия месец след засяването на семената. Това означава, че ако искате да се любувате на чудните цветове в обичайното за тях време - месец август, то трябва да засеете семената не по-късно от началото на май.
Богородичките обичат водата
Счита се, че астрите са издържливи по отношение на засушаване, но моят опит в отглеждането им потвърждава нуждите им от редовно поливане. Опитните градинари предупреждават, че сушата може да провокира появата на вредители, като например листните въшки, а прекаленото напояване - развитие на гъбични заболявания. Важно е през летните дни почвата да бъде влажна, но не и мокра. Поливайте при засъхване на повръхността и избягвайте горещините - най-удачни за напояване са сутрешните и вечерни часове.
Богородичките се размножават чрез семена
Подхранването се препоръчва да е с органични торове, но можете да използвате и течни торове за цъфтящи растения. Лично аз добавям допълнителен слой угнил оборски тор, който допринася за обилен и наситен цъфтеж - за да го удължите, винаги премахвайте изсъхналите цветове и клонки. Не е необходимо да се прави подрязване - в края на активния сезон прецъфтелите и добре узрели цветове се събират, за да послужат за размножаване, а изсъхналите стъбла се изкореняват. Семената се съхраняват в хартиени пликове в хладни и проветливи помещения до следващата пролет.
Източници на информация:
Коментари
Публикуване на коментар