Красивата камбанка - кампанула
Как се отглежда кампанула?
Кампанулата обича светлината
Кампанулата обича светлината и топлината. Най-удачни са местоположенията със следобедна сянка, където ще бъде предпазена от горещините през летните месеци и където ще е защитена от вятър, течения и дъжд. Последно споменатите лесно обрулват цветовете ѝ. Оптималните температури за виреене са около 15°, като тези под 7° градуса се отразяват неблагоприятно. През топлите сезони се отглежда навън, като с настъпването на есента се прибира у дома.
Кампанулата издържа на засушаване
Напояването през активната фаза е редовно и се прилага при засъхване на горния слой на почвата. Средата се поддържа влажна, но не и постоянно мокра. Моят опит показва, че кампанулите издържат на леко засушаване, но то не бива да е дълготрайно, тъй като растението изсъхва. Препоръчва се пулверизирането с вода, което повишава влажността на въздуха. Преполиването води до развитието на гъбични заболявания.
Кампанулата се пресажда през пролетта
Почвата е дренирана и е богата на хранителни вещества. Примерната почвена смес е съставена от градинска почва, пясък, угнил оборски тор. Тори се през пролетта и лятото веднъж на 3 седмици с течен тор за цъфтящи растения. Пресажда се през пролетта, когато корените се появят през отворите по дъното на саксията. Тогава се прави резитба, като се премахват всички изсъхнали части и се намаляват стъблата до 7-10 см от основата. Премахвайте веднага прецъфтелите цветове и ще видите как много скоро те се заменят с нови пъпки.
Зазимяване на кампанулата
Периодът на цъфтеж обикновено приключва с идването на есента и тогава трябва да се подготви за зимния период, през който почива. Отрежете старите цъфтящи клони до основата. През зимата оставете кампанулата на хладно място, с температури около 4 градуса, но не повече от 10 градуса, защото високите зимни температури ще съкратят цъфтежа през следващия сезон на цъфтене. Ограничете поливането до веднъж на 2-3 седмици.
Размножаване на кампанула
Кампанулата се размножава чрез разделяне на коренището
Размножава се чрез делене на корените или чрез вкореняване на резници. Ако изберете първия метод, разделете коренището доре развито и гъсто растение по време на пресаждането и засадете коренчетата самостоятелно в нови саксии.Кампанулата се размножава и чрез засяване на семена
Кампанулата се размножава по естествен път и с течение на времето запърва пространството и се налага разреждане. Вторият способ отнема малко повече време, тъй като изисква вкореняване. Резник с дължина около 10 см се засажда в почвена смес в малка саксийка, като се оставят само горните му листа, останалите се отрязват. Полейте добре и покрийте саксийката с прозрачен найлонов плик - той се прикрепя с помощта на ластик. Резниците се държат на топло място (температури около 15°) и на сянка. Вкореняват за около 3 седмици.
Защо кампанулата изсъхва и защо не цъфти?
Кампанулата е устойчива, но може да има следните проблеми. Ако листата пожълтяват и изсъхват, то това е причинено от преполиване, преторяване или твърде силна светлина. Съобразете изискванията за правилна грижа относно горните фактори и състоянието ще се подобри.
Ако растението е с удължени стъбла, които са без цвят, то е изложено на прекомерна топлина или има липса на осветление. Липсата на цъфтеж се дължи на твърде висока влажност или суша. Листните въшки са възможен вредител по кампанулите, но и за тях има решение - напръскайте растенията със сапунена вода.
Най-често отглежданите видове кампанула
Кампанула изофила
Семейството на кампанулите обхваща разнообразие от видове, част от които са подходящи за отглеждане в градината, а други - в саксии. Най-разпространеният саксиен сорт е Campanula isophilla, чиято родина откриваме в Италия и именно заради това често е наричана "италиански камбанка" - в естествената си среда расте по южните скали на италианските Алпи, създавайки впечатляващи висящи килими от гъсти цветове. Цъфтежът се разгръща в нюансите на бялото, синьото и лилавото. Интересното е, че бялата кампанула е наричана "девойка", а синята - "момък". Листата са зелени, дребни и със сърцевидна форма. Подходяща е за засаждане във висящи саксии - каскадният ефект, който се постига, е удивителен, както и в сандъчета.
Кампанула карпатика
Кампанула карпатика (Campanula carpatica) е тревист и нискорастящ зимоустойчив сорт, който е подходящ за засаждане в градината или в сандъчета на балкона. Счита се, че е най-дългоцъфтящият вид кампанула, като цветовете ѝ ни радват чак до късна есен.Далматинска кампанула
Далматинската кампанула (Campanula portenschlagiana) произхожда от Далматинските планини в Хърватия. Цъфти в наситено лилави цветове, разпространява се бързо и е почвопокривен вид. Характерно за нея е, че цветовете ѝ са по-дребни и гъсто разположени.
Кампанула медиум
Кампанула медиум (Campanula medium) е единствената двугодишна кампанула, която се отглежда по нашите ширини. Както подсказва името ѝ, тя израства на средна височина (около 50 см), като през първата година се развива, за да разцъфти през втората с камбановидни цветове в розово, бяло, синьо или лилаво. Студоустойчива е.
Източници на информация: www.elicriso.it
Ако засея семена от кампанула карпатика през Януари в тези специални поставки за разсад, след появата на три листенца ги разделя в по-големи съдове и след това на пролет в градината, то ще цъфтят ли от първата година, или ще останат само на ниво зеленина ?
ОтговорИзтриване