Как коледната звезда да разцъфти по Коледа?
Коледната звезда (Euphorbia plurcherrima) е един от най-разпространените символи на светлия християнски празник - Коледа. Родом от мексиканските земи, "La Flor de la Nochebuena" (както е известна там) се настанява в нашите домове и приковава вниманието върху атрактивните си наситени цветове, които по форма олицетворяват Витлеемската звезда, а по цвят - кръвта на Иисус Христос. Любопитен факт е, че те представляват видоизменени листа, като разликата е единствено в тяхната оцветеност.
Цветето коледна звезда
Легенда за коледната звезда
Древно мексиканско предание разказва за две бедни дечица - Пепита и Педро (в някои легенди децата се казват Мария и Пабло). В селцето, в което те живеели с наближаването на коледните празници се създала вълшебна обстановка. Селската църква привличала жителите с вълнуващата сцена на Рождеството Христово, на която се поднасяли дарове. Дечицата също искали да оставят скъпи подаръци, но добре осъзнавали, че не разполагали с никакви пари и въпреки силното желание, за тях това било непосилна задача. В коледната нощ всички се събирали за празничната служба, а Пепита и Педро идвайки към храма, набрали снопчета трева, с която украсили яслата на Младенеца.
Много от присъстващите започнали да се подиграват на тяхната постъпка и това предизвикало сълзите на клетите деца. Не след дълго време всички останали изумени от чудото, което се случило - пред очите им оставената трева се превърнала в невероятни растения с формата на звезди и с впечатляващи червени цветове. Хората осъзнали, че най-милият и скъп подарък за Иисус е любовта - дар, който парите никога не биха могли да закупят. От този момент нататък коледните звезди започнали да се използват като коледна украса, символизирайки чистотата, добротата и сбъднатите желания.
Коледна звезда - обща характеристика и видове
Наричана още "понсетия", коледната звезда произхожда от тропическите райони на Мексико и Гватемала, където климатът се отличава със слаби разлики между дневните и нощните температури. В естествената ѝ среда можем да я видим по хълмисти и планински местности, където вирее под формата на храсти или малки дървета.
Растението се характеризира с разклонени стъбла и тъмнозелени листа. Понсетията като ботанически вид притежава гладки и широки червени цветове, но дългогодишното ѝ култивиране разкрива нови разновидности с бели, кремави, цикламени, розови, жълти, едноцветни и двуцветни цветове. Напоследък все по-популярни стават и коледните звезди с кичести цветове, сред които най-внушителни са Poinsettia "Winter Rose" (червена) и Poinsettia "Winter Rose Early Marble" (жълто- розова).
На каква цена можем да закупим коледната звезда?
Специалистите съветват, когато купуваме коледна звезда да избираме растение, което е разклонено и гъсто, както в основата, така и по цялата дължина на стъблата. Листата и цветовете трябва да са с наситени нюанси. Не бива да има наличие на петна и други белези от увреждане или заболявания. Когато занесете закупеното цвете у дома, премахнете неговата опаковка, за да може то да получи свобода и да поеме с всичките си части светлина и въздух. В противен случай скоро неговите листа ще започнат да падат. В зависимост от размера на цветето, цените варират от 3 до 15 лв.
Отглеждане и грижи за коледна звезда
Оптимални условия и температури
Коледната звезда обича светлината, топлината и свежия въздух, но не толерира студа и теченията - оптимални за нея са температурите около 20°, докато минималните не бива да падат под 12-15°. Не се отразяват положително резките температурни промени, контакта с въздушните струи от отоплителните системи и преместването. Най-подходящото местоположение у дома е това, което се проветрява често и е най-осветено, но е предпазено от директните слънчеви лъчи. Влажността на въздуха е основна предпоставка за нормално развитие - хубаво е до саксията да поставим съд с вода.
Поливане на коледната звезда
Напояването е умерено и регулирано - полива се (за предпочитане с престояла вода), само когато горният слой на почвата при разравяне е сух, т.е. между отделните поливки трябва да има период на леко засушаване на почвената смес. Последното не бива да е твърде продължително, тъй като сушата причинява опадане на листата и уврежда корените. Преполиването и постоянното виреене в мокра почва водят до пожълтяване на листата и/или окапването им, развитие на гъбични заболявания и последващо загниване.
Кога да пресадим коледната звезда и в каква почва?
Коледната звезда се пресажда веднъж на 2-3 години през пролетта, когато корените се появят през дупките на дъното на саксията, а ежегодно можете да добавяте нов и свеж почвен слой. Подходящата почва е добре дренирана, лека и богата на хранителни вещества. Примерната почвена смес е съставена от градинска почва, торф, угнил оборски тор, листовка, пясък. Отлична добавка е горската почва или малко количество субстрат за киселолюбиви растения - така ще се внесе лека киселинност, която се харесва на цветето.
Подхранване и подходящи торове за коледната звезда
Подхранване се прави през летния сезон (от края на юни до края на септември) веднъж на 15 дни с течен тор за цъфтящи растения. Подходящи са торовете с богато съдържание на калий, фосфор и желязо, и по-ниска концентрация на азот. Не се тори по време на цъфтеж!
Как да накараме коледната звезда да цъфне?
Коледната звезда цъфти през зимата, като нейният цъфтеж стартира през декември, а цветовете освен със своята красота, се славят още и с дълготрайността си. Тя е изключително чувствителна спрямо фактора светлина и се определя като растение на късия ден (подобно на коледничето). Това означава, че цъфти в отговор на осигуряване на периоди на пълна тъмнина 12-14 часа в денонощието - за да имаме цъфтеж по Коледа, трябва в края на септември (и не по-късно от началото на октомври) да покриваме саксията с тъмен найлон или кашон за тези часове.
През останалите часове денем растението получава необходимата индиректна светлина, а температурите както през деня, така и през нощта не бива да падат под 15°. Напояването е намалено. Прилагайте тази схема за поне 10 седмици и ще забележите как постепенно върховете на клончетата започват да се оцветяват в червено. Този механизъм се нарича "фотопериодизъм" и задължително се използва в разсадниците за постигане на желаните цветове и гарантиране на прекрасен търговски вид в месеците, когато коледните звезди са най-търсените празнични растения. Така може да се промени и естественият цикъл на цъфтеж на цветята.
Размножаване на коледната звезда
Коледните звезди се размножават чрез вкореняване на резници през пролетта, като самият процес преминава през три етапа - формиране на калус, стартиране на коренообразуването, развитие на младите корени. Подходящите резници са с дължина около 10 см, като обикновено те се взимат от върховете на стъблата, по които няма цъфтеж. Премахнете листата в долната част на резника и оставете една двойка от горните листа (ако са твърде широки, намалете ги наполовина).
Вкореняване в почва
Първият способ за вкореняване е чрез засаждане на резниците в почва (смес от угнил оборски тор и пясък или готов почвен субстрат за вкореняване). Засадените в малки саксии резници се покриват с буркан и се поливат при засъхване на почвата. За ползотворно вкореняване е необходима топлина и индиректна светлина, като оптималните температури са около 25°. Първите коренчета се появяват след 15-тия ден, а до месец можем да очакваме вече добре развита коренова система. Младите растения се пресаждат в по-големи саксии.
Вкореняване във вода
Вторият метод за вкореняване е чрез поставяне на резниците в чашка с вода (не я пълнете догоре, а само наполовина). Можете да използвате интересен способ за предотвратяване на изпарението на водата от съда. Покрийте горната част на чашата с алуминиево фолио, като го уплътните добре по ръба ѝ. Направете с помощта на остър предмет (клечките за зъби вършат отлична работа) дупка по повръхността на фолиото и пуснете резника в нея. Същият ефект се постига и с найлонов плик, който се слага върху чашата и се закрепва с ластик. Процесът на коренообразуване е идентичен с гореизложения.
Грижи за коледната звезда след прецъфтяване - как и кога да я подрежем и приспим?
В края на зимата понсетията губи своите листа - това често подтиква много любители на цветята да я изхвърлят, защото считат, че е загинала, а тя всъщност изпада в период на покой, за да може да се подготви за следващия активен сезон.
През пролетта се реализира подрязване - желателно е да отрежем стъблата на около 10 см от основата. Имайте предвид, че сокът на растението предизвиква кожни раздразнения и поради това е наложително да използвате ръкавици при резитбата. За да се спре изтичането му, всеки разрез се посипва с прах от дървени въглища - те имат противогъбично и дизенфекционно действие. Напояването се ограничава постепенно и понсетията се оставя необезпокоявана в по-неосветената част от помещението за около два месеца - обикновено от март - април до май - юни.
Събуждане на коледната звезда и грижите за нея през лятото
В началото на лятото стартира новият растеж - за да го предизвикаме трябва да преместим растението на слънчево място и да възобновим напояването. Благоприятна тенденция е през лятото да отглеждаме коледната звезда навън, като осигурим местоположение с шарена сянка. И в този период тя се полива умерено и се избягва напояване в горещите часове от деня. Добре е да пулверизираме с престояла или преварена вода, за да поддържаме нивата на въздушната влажност. Някои градинари споделят, че през този сезон извършват повторна, но лека резитба или т.нар. "прищипване" на върховете - отрязват се върховете на горните стъбла, с цел разклоняване и сгъстяване. Това обикновено се прави, когато растението достигне 20-30 см височина и не по-късно от средата на месец август. С настъпване на есента то се прибира у дома.
Потенциални проблеми в отглеждането на коледната звезда
Защо капят или пожълтяват листата на коледната звезда?
Различни причини могат да предизвикат окапване на листата на коледната звезда в нетипично време, като най-често срещаните са следните - липса на светлина или напояване, твърде високи температури или неналичие на свеж въздух (помещението не се проветрява). Сбръчкването на крайщата им се дължи на засушаване, ниска въздушна влажност и прекалено високи температури. Винаги отстранявайте изсъхналите и падналите листа. Пожълтяването им е знак за неправилно напояване, но може да се провокира още и от липса на минерали (магнезий и молибден) или от преторяване.
Вредители и развитие на гъбични заболявания
Сред възможните вредители, които могат да атакуват коледната звезда са белокрилките - в борбата с тях може да се използва сапунена вода, а при отсъствие на положителни резултати, цветето се третира с инсектициди. Повече информация за сапунената вода можете да откриете в статията Как се прави сапунена вода за цветя? в блога. Гъбичните заболявания водят след себе си загниване и са провокирани главно от преполиване и виреене в постоянно мокра почва. Ако проблемът е в начална фаза, растението може да се спаси, като се прасади в свежа почва и се ограничи поливането, изрежат се засегнатите стъбла до здраво и се третира с канела (тя е естествен фунгицид).
Източници на информация:
Винаги съм искала да гледам Коледна звезда, но все не мога :D
ОтговорИзтриванеМного хубав блога Лати!!!
Благодаря :)
Изтриване