Азиатското лютиче ранункулус
Как се сади ранункулус?
Ранункулусът се засажда през април, след предварително накисване на грудките
Най-удачният за това е месец април, когато опасността от сланите е преминала и земята се е позатоплила. На пазара се предлагат грудки ранункулус или отгледани разсади в саксиики. Ако сте си закупили грудки, ще забележите, че те са дребни и свити, и по-скоро приличат на коренище. Много важен момент преди засаждането е накисването им в хладка вода за 2-3 часа - така те поемат необходимото количество влага и набъбват. За целта аз ги оставям в най-обикновена пластмасова чаша или кофичка с вода.
Разстоянието на засаждане на отделните грудки е препоръчително да бъде около 5 см, а дълбочината е равна на удвоената или утроена големина на грудката (обикновено не повече от 7 см). Преди това почистете, прекопайте и подравнете терена. Почвата е плодородна и добре дренирана, като примерната смес е съставена от градинска и горска почва, пясък, листовка и угнил оборски тор.
Отглеждане на цветето ранункулус
Ранункулусът обича влагата
В превод името му означава "малка жаба" и вероятно асоциацията със земноводното се свързва с предпочитанието на лютичето към влажна среда. За него са подходящи местоположенията със сутрешно слънце и следобедна шарена сянка - така ще се избегне негативното въздействие на горещините. Израства на височина до 50 см и за постигането на отличен декоративен ефект е хубаво да се разпредели на снопчета от няколко багри или да се разположи покрай пътеки и алеи.
Отглеждане на азиатско лютиче в саксия
Азиатското лютиче може да се засади и саксия или сандъчета. Ако го отглеждате на закрито, изберете източен или западен прозорец, като осигурите непряка светлина - тя е задължително условие, независимо къде ще бъде засадено цветето.
Цъфтеж на азиатското лютиче
Цъфтежът се разгръща в нюансите на бялото, червеното, жълтото, оранжевото, розовото или в комбинацията между тях. Можем да му се насладим през пролетта и лятото, като той зависи пряко от момента на засаждането - счита се, че първите цветове се появяват около 2 месеца след засаждане на грудките. За насърчаване и удължаване на цъфтежа, винаги премахвайте прецъфтелите цветове.
Поливане и подхранване на лютичето
Персийската роза се подхранва веднъж на няколко седмици с торове за цъфтящи растения, които са богати на калий. Поливайте редовно, но умерено и само в сутрешните или вечерни часове (никога в горещо време) - това означава, че растението се нуждае от ежедневно напояване, но в нормални количества. Преполиването води до пожълняване на листата и развитието на гъбични заболявания. Другата крайност - засушаването, се оказва пагубна, тъй като лютичето е влаголюбиво цвете и при наличие на суша стъблата му се пречупват и изсъхват.Зазимяване на ранункулуса
В края на лятото поливките се намаляват. Постепенно надземната част започва да пожълтява и това поведение е съвсем нормално - по нашите ширини ранункулусът се отглежда като едногодишно растение и задачата ни през есента е да извадим неговите грудки и да ги приберем у дома на сухо, тъмно и хладно място. Отрежете с помощта на градински ножици стъблата, като оставите няколко сантиметра от тях над основата.
Изваждане на грудките от почвата
Внимателно разкопайте почвата около грудките, като е добре предварителтно да полеете земята, за да улесните изваждането им. Грудките могат да се завият с вестници и така да се съхранят до пролетта или да се пресадят в сандъче с пясък. Според някои мнения те са студоустойчиви и могат да презимуват навън, но практиката показва, че в голяма степен те измръзват и загиват. Моят опит потвърждава, че от всичките ми неизвадени грудки през есента, на следващата година покараха много малка част от тях.
Размножаване на азиатското лютиче
Всяка една грудка образува до 8 детки, които служат за размножаване. Подобно на гладиолите, нарцисите и лалетата, можете да увеличите броя на отглежданите растения само от собствената продукция. Прилага се, макар и по-рядко, размножаването чрез семена. След прецъфтяване на цвета, той се оставя да узрее и след това се събира и съхранява на сухо място до пролетта.Добре е да направите разсад, като засеете семената в сандъче на малка дълбочина през месец март и го оставите на топло и светло, например в парник. При тези условия до няколко седмици той ще покълне и до началото на лятото ще имате добре развити растения, готови да бъдат преместени в градината. До началото на есента те също ще образуват детки.
Вредители и заболявания при ранункулуса
Сред най-често срещаните вредители са листнате въшки - малки, зелени насекоми, които се хранят със соковете на стъблата и вследствие на това лютичето придобива неприветлив и умърлушен вид. Често крайщата на листата изсъхват и стават кафяви. В борбата с тях успешно помага сапунена вода - за нея можете да научите повече в статията Как се прави сапунена вода за цветя? в блога. Вероятните заболявания са свързани с преполиването и виреенето в неотцедливи и постоянно мокри почви, които причиняват загниване на грудките.
Източници на информация: www.easytogrowbulbs.com, www.waynesthisandthat.com
Коментари
Публикуване на коментар